Servis notebooků

Čištění notebooků

nejčastějším symptomem přehřívání: notebook se vypíná, padá do režimu modré obrazovky a vykazuje podobné nestandardní procesy, vetšinou při větším zatížení např. při hraní her, zpracování graficky náročných procesů ( u většího rozsahu znečištění nemusí být podmínkou )atd.

Chlazení notebooků je choulostivým prvkem, protože je tvořeno měděným žebrováním s malou plochou. To je ochlazováno ventilátorem, který nasává chladný vzduch malými otvory ve spodní části notebooku a skrz klávesnici. Málá plocha mezi žebrováním a ventilátorem se postupně zanáší prachovými částicemi, která se časem stane neprůchozí a chlazení se stáva neúčinným. V takových případech jsou komponenty notebooku velice tepelně namáhány, což může způsobit, že se notebook stane zcela nefunkčním - viz závada "Vadný grafický čip".

Ať už ve stádiu výše uvedém nebo jako preventivní opatření, doporučujeme donést Váš notebook do našeho servisu, kde provedeme kompletní čištění, případně opravu.

Opravy notebooků – Nejčastější závady

Vadný grafický čip

typické projevy závady – fragmenty v obraze, snížení rozlišení a barevné hloubky obrazu projevující se častěji při větší zátěži, kdy se notebook více zahřívá. V konečné fázi lze notebook spustit pouze do fáze, kdy svítí nebo blikají kontrolky a obrazovka zůstane černá. Tato závada je způsobena špatným kontaktem mezi grafickým čipem a základní deskou, na kterou je čip připájen pomocí pole ze stovek cínových kuliček BGA (Ball Grid Array). Tato metoda je velmi náchylná na mechanické a tepelné namáhání, a proto z 90% postihuje právě notebooky.

Možnosti opravy

možnosti opravy jsou následující a jejich finanční náročnost se velmi liší.

  • Nejdražší variantou je výměna základní desky notebooku, kde se cena může pohybovat od 6.000,- do 20.000,-.
  • Ekonomičtější variantou je výměna pouze vadného grafického čipu za nový, kde se cena zpravidla pohybuje mezi 2.000,- až 3.500,-.
  • Poslední a zákazníky nejvíce upřednostňovanou metodou je znovuosazení původního grafického čipu metodou Reballing (překuličkování), kde se pomocí infra nebo horkovzdušné pájecí stanice sejme původní čip, na kterém se odstraní staré kuličky a vymění se za nové. Čip se následně osadí zpět na základní desku, čímž se obnoví kontakt čipu se základní deskou a notebook je opět funkční. Cena této opravy se pohybuje okolo 1.500,-.

Zasažení tekutinou

často se na nás s hrůzou obrací zákazníci, kteří si do notebooku vylili kávu, víno, šťávu, vodu... a notebook již nelze zapnout, nenabíjí nebo je klávesnice zcela nefunkční, kterou tekutina ve většině případů proteče až do útrob notebooku. V tomto případě je nutné zachovat chladnou hlavu a ihned odpojit napájení notebooku, vyjmout baterii (pokud je to možné) a v co nejkratší době doručit notebook k nám do servisu. Zde provedeme diagnostiku vadných komponent, následně zasažené části vyčistíme pomocí ultrazvuku a vyměníme vadné (polovodičové) součástky. Tento typ opravy většinou nepřesáhne 2.500,-.